Безпечна школа

 Коронавірус: все, що потрібно знати про нього


     Китайський коронавірус – нова небезпечна хвороба, епідемія якої загрожує світу. Які причини, ознаки та симптоми коронавірусу, як розпізнати це захворювання і як можна захистити себе, щоб не заразитись. Дізнайтесь про це у нашій статті.
     Коронавірус 2019-2020 року, або китайський коронавірус – це новий вид вірусу, що вперше був зафіксований серед людей у Китаї в місті Ухань наприкінці 2019 року та став сьогодні причиною масштабного спалаху респіраторних захворювань із важкими ускладненнями і високою смертністю. Вірус належить до родини коронавірусів і ще недостатньо вивчений.
      Що таке коронавірус та коронавірусна інфекція?
Коронавірус – це родина вірусів, що станом на січень 2020 року налічує 39 видів. Коронавірус містить позитивну одноланцюгову РНК, а оболонка вірусу під мікроскопом має вигляд корони – звідси й назва родини. Коронавірус викливає коронавірусну інфекцію.
      Коронавірусні інфекції проявляються як звичайна гостра респіраторна інфекція (ГРВІ), так і діареєю (проносом) та утрудненим диханням (дихальна недостатність), що характерні для так званого «близькосхідного респіраторного синдрому (MERS-CoV)», а також можуть бути причиною важкої пневмонії (запаплення легенів) при тяжкому гострому респіраторному синдромі SARS-CoV.  
       Як передається коронавірус? 
Відомо, що коронавіруси присутні в ареалі тварин, деякі з них мутували і стали заразними для людини. Відповідно, коронавірусна інфекція є зооантропонозом, тобто можливе зараження від тварини та від людини.
Отже, імовірна передача коронавірусу від тварини до людини та поміж людьми:
    –  при контакті з хворим на коронавірусну інфекцію – через краплі його слини;
   –   при безпосередньому контакті із зараженими тваринами – через немиті руки;
  – при вживанні сирих або недостатньо термічно оброблених м’ясних і рибних продуктів, яєць  – якщо ці тварини чи птахи були уражені коронавірусом.
Оскільки новий китайський коронавірус ще перебуває у процесі дослідження, ученими достеменно ще не виділено всіх тварин групи ризику. Проте вже зрозуміло, що значно більшу епідеміологічну небезпеку становить поширення вірусу саме від людини до людини – через респіраторний механізм передачі.
     Увага, міф про посилки з Китаю!
Злим жартом є історія про китайські посилки АліЕкспресу з коронавірусом (або коронавіруси АліЕкспресу), адже коронавірус є нестійким у зовнішньому середовищі й точно не може бути надісланим у конверті чи посилці, включно через банани!
      Для передачі коронавірусної інфекції вірус має бути або в краплинах слини чи виділень із носа хворого, або безпосередньо через споживання погано термічно обробленого м’яса інфікованих коронавірусом тварин чи риби, наприклад, через суші.
       Поширення коронавірусу в Китаї та у світі станом на січень 2020 року:
Станом на 28 січня 2020 року зафіксовано понад 4 500 людей, хворих у 12 країнах світу, переважно це жителі Китаю. Практично всі випадки коронавірусної інфекції, які діагностовано в інших людей (не з Китаю), були пов’язані з мандрівкою до Китаю напередодні спалаху хвороби. Тому важливим заходом призупинення розвитку інфекції є робота санітарно-епідеміологічних служб в аеропортах, вокзалах і на кордоні країни, особлива увага до людей із гарячкою та ознаками гострої респіраторної інфекції. У період розвитку спалаху коронавірусної інфекції рекомендовано тимчасово утриматися від поїздок в Китайську народну республіку, особливо у провінцію Хубей, місто Ухань, де існує найбільший ризик зараження.
      Ознаки та симптоми коронавірусу 
Коронавірусні інфекції можуть мати клінічні прояви різного перебігу та різного ступеня важкості.
Прояви звичайної гострої респіраторної інфекції (ГРВІ):
гарячка;
головний біль;
кашель;
закладеність носа;
біль у горлі;
порушення дихання.
Прояви, визначені як Близькосхідний респіраторний синдром (MERS-CoV):
гарячка;
кашель;
діарея;
порушення дихання;
можлива смертність (у третини хворих, особливо на тлі супутніх хвороб).
Прояви, визначені як Тяжкий гострий респіраторний синдром (SARS-CoV):
грипоподібні прояви, гарячка понад 38 °C;
біль у м’язах;
слабкість, сонливість;
головний біль;
біль у горлі;
проблеми з диханням, розвиток дихальної недостатності;
розвиток вірусної пневмонії, що швидко переходить у бактеріальну;
висока ймовірність смерті.
Як уже повідомляє ВООЗ, інкубаційний період, тобто період від зараження китайським коронавірусом до появи перших ознак хвороби, триває від 2 до 10 днів, хворі в інкубаційний період є потенційно заразні. Цей коронавірус найчастіше спричиняє стрімкий розвиток пневмонії (запалення легенів), що має важкий перебіг і може спричинити смерть.
      Коли йти (звертатися) до лікаря? 
Висока температура, понад 38 °C;
сильний головний біль, ознаки інтоксикації, сонливість;
блювання;
важка діарея (пронос), ознаки зневоднення (слабкість, запаморочення);
проблеми з диханням, задишка;
кашель, що важко стримати;
вологий кашель із виділеннями зеленого кольору, можливі прожилки крові
загострення супутніх хвороб, наприклад, поява ознак порушення роботи серця (сильна задишка), нирок (зміна кількості, кольору, прозорості сечі).
      Правильне лікування коронавірусу, діагностика хвороби
    Ліки від коронавірусу є симптоматичними, тобто вони не діють на сам вірус, лише допомагають організмові подолати прояви хвороби, і в такий спосіб організм, його імунна система, може виявитися здатною впоратися з хворобою. Лікують коронавірусну інфекцію, як і решта гострих респіраторних вірусних інфекцій, особливу увагу приділяють запобіганню розвитку гострої вірусної пневмонії.
   Швидко зорієнтуватися, чи це, можливо, коронавірусна інфекція, можна за допомогою експрес-тесту типу ІФА (імуноферментного аналізу), інакше його називають тестом на антитіла (АТ). Таке тестування проводять пацієнтам не раніше 3-5 дня від початку появи симптомів застуди, грипу чи інших ГРВІ, насамперед підвищеної температури, сухого кашлю, утрудненого дихання, адже вони зазвичай характерні і для захворювання на коронавірус. Тест на антитіла дозволяє також швидко виявити осіб із безсимптомним перебігом хвороби.
     Для точного підтвердження діагнозу необхідне проведення лабораторного тесту типу ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції), що виявляє в організмі хворого сам коронавірус. За допомогою тесту типу ПЛР, при правильному заборі зразків біоматеріалу для аналізу, можна виявити інфекцію вже на 1-2 день після потрапляння вірусу в організм, тобто ще задовго до появи у пацієнта клінічних симптомів коронавірусної хвороби. Такий тест виконують в умовах вірусологічної лабораторії на спеціальному обладнанні, а результати отримують через кілька днів.
Обидва види тестів на коронавірус проводять за участі медичного персоналу.
     Профілактика коронавірусу. Як захистити себе від хвороби
Існуючі вакцини не є ефективні для профілактики нового виду коронавірусу. Вчені тільки-но розпочали роботу в цьому напрямку.
Проте захистити себе від хвороби, спричиненої коронавірусом, можна, дотримуючись таких рекомендацій:
     утриматися від поїздок до Китаю на момент спалаху інфекції;
     уникати контакту з будь-яким хворим на ГРВІ (карантинні заходи);
    регулярно мити руки з милом – ретельно, до 1 хвилини, особливо після контакту з будь-яким хворим на ГРВІ;
    при контакті з будь-яким хворим на ГРВІ уникати потрапляння капель слини хворого на        слизові оболонки та інші поверхні тіла;
    не торкатися немитими руками очей, носа, рота – вірус може проникати через слизові оболонки;
     користуватися деззасобами; провітрювати і здійснювати вологе прибирання приміщень, де перебував хворий;
     правильно використовувати медичні маски (хворі та близьке оточення, що контактує з ними, медперсонал) – доцільно у приміщенні, міняти через кожні 30 хвилин;
хворому з будь-якими ознаками ГРВІ обов’язково користуватися одноразовими хустинками, прикривати рот і ніс при кашлі, чханні;
не вживати погано термічно оброблені м’ясні, рибні продукти, яйця; правильно приготовані страви з м‘яса та яєць можна безпечно вживати.
    Зрештою, рекомендовані профілактичні заходи є схожими для попередження гострої респіраторної вірусної інфекції будь-якого походження. Докладніше про це читайте в нашій статті «Як не захворіти: профілактика застуди та ГРВІ».

Немає коментарів:

Дописати коментар